A csodás útifűmaghéj - Ceremóniamester ajánlja

Ceremóniamester blog

Ahogy Paracelsus mondta annot az összes betegség a belekben kezdődik. A rostszegény táplálkozás a salakanyagok felhalmozódásához, belassult emésztéshez, elhízáshoz, s így számos egészségügyi probléma kialakulásához vezet.

Az útifűmaghéjas fehérje szelettel hosszú távon rendbe teheted egészséged, kitisztíthatod beleidből az évek alatt lerakódott szennyet. Ráadásul a teltség érzete miatt sokkal kevesebbet fogsz enni, így le is fogsz fogyni egy fincsi cukor nélküli édességgel! :)

 

...és akkor részletesen erről a csodás növényről:

 

 

Az útifűmaghéj, más nével az ispaghula, isabgol vagy psyllium a plantago ovata cserje magjainak héját jelenti, amely Indiában és Pakisztánban őshonos. Az útifűmaghéj egy rostanyag, ami vízben oldódik és nyálkás gélt képez.

 

Az útifűmaghéj egy emészthetetlen anyag, ami kiváló élelmi rost forrás tehát. Leggyakrabban arra használják, hogy ezzel enyhítsék a székrekedést vagy a hasmenés tüneteit, illetve, hogy kezeljék az irritábilis bélszindrómát. Az emberek rendszeres étrend kiegészítőként is használják az útifűmaghéjat, amivel így szinten lehet tartani a glikémiás indexet is. Az útifűmaghéj nem egy állandó térfogatú szilárd anyag, ami a bél bármilyen betegsége esetében is a segítségünkre lehet.

Néhány újabb kutatás kimutatta, hogy az útifűmaghéj csökkenti a koleszterinszintet és hatékonyan képes szinten tartani a cukorbetegséget is. Egyéb felhasználási módja közé tartozik a gluténmentes sütés, mivel itt is képesek összetapadni a szemek, ezért segít abban, hogy a kenyér vagy tészta kevésbé porhanyós legyen, ami általában komoly baj a gluténmentes lisztek esetében.

 

Az útifűmaghéjat természetes állapotában is fel lehet használni, de szárítva, aprítva vagy porítva könnyebb fogyasztani. Teljesen mindegy azonban, hogy milyen formában használjuk ezt az anyagot, az a fontos, hogy mindig alaposan elkeverjük azt vízzel vagy más folyadékkal. Az útifűmaghéj kapszula formájában is kapható. A vény nélkül kapható hashajtókban és rost kiegészítőkben is megtaláljuk az útifűmaghéjat, sokuk esetében ez a kiegészítő a fő összetevő.

Az útifűmaghéjat gyakran használják hordozóanyagként is, mivel magas a rosttartalma, és viszonylag igen könnyen felvesz bármilyen folyadékot, ezért jól lehet elegyíteni bizonyos hatóanyagokat benne. Az amerikai Food and Drug Administration (FDA) is elismerte már az útifűmaghéj előnyeit, kimondta ugyanis, hogy ez a rost képes csökkenteni a koszorúér betegségek kockázatát, illetve a cukorbetegséget is szinten tudja tartani.

 

Az útifűmaghéj és a rák
Az útifűmaghéj egy oldható rost, amely a Plantago ovata cserje magjait jelenti. Ez leggyakrabban hashajtóként használható, mivel megduzzad, miután vízzel együtt a belekbe kerül, így növeli a széklet térfogatát, ami így könnyebben halad át a béltraktuson, így segíthet csökkenteni a koleszterinszintet és csökkenti a rák egyes fajtáinak kialakulási kockázatát is.

 

A vastagbélrák akkor jelentkezik, amikor a kóros sejtek polipot képeznek, amelyek később rákossá váknak. A megelőzés legjobb módja, ha ezeket a polipokat azelőtt eltávolítják, mielőtt rákosak lennének, állítja az American Cancer Society. Azonban az étrend is hatással lehet a vastagbélrák kockázatára. Válasszuk a telejes kiőrlésá gabonákat, fogyasszunk naponta legalább öt adag zöldséget és gyümölcsöt és együnk minél kevesebb vörös és feldolgozott húst, mert így lehet csökkenteni a vastagbélrák kialakulását is. Ezenfelül a testmozgás, az alkoholfogyasztás kockázata, illetve az útifűmaghéjnak rendszeres fogyasztásával is csökkenhető ez a kockázat. Az élelmi rostokat tartalmazó ételek fogyasztása csökkentheti a vastagbélrák kialakulási kockázatát. Ezenfelül az útifámaghéj a nyelőcsőrák kockázatát is csökkentheti, bár erre még csak kevesebb bizonyíték áll a rendelkezésre. A legtöbb tanulmány kimutatta, hogy az útifűmaghéj képes csökkenteni a vastagbélrák esélyét, viszont néhány más ráktípus megelőzésében is hatékony lehet.

 

Az útifűmaghéj a bélbaktériumokkal együtt
Míg a leghatékonyabb dolog a székrekedés kezelésében, ha magas rosttartalmú étrendet követünk, addig az útifűmaghéj és az acidophilus is megkönnyebbülést hozhat. Az útifűmaghéj oldható rostot tartalmaz, ami felszívja a vizet az emésztés során, így hatékonyan lazítja a székletet. Az acidophilus pedig egy olyan bélbaktérium, ami hatékonyan támogatja az egészséges emésztést és szintén ugyanez igaz az útifűmaghéjra is.

 

 

 

AZ ÚTIFŰMAGHÉJ
Az útifűmaghéj egy olyan gyógynövénynek tekinthető részecske, ami igen magas rosttartalommal bír. A növény magjainak héját értékesítik étrend-kiegészítőként, segítségével lehet növelni az oldható rostbevitelt. Az útifűmaghéjat felhasználják még a koleszterinszint csökkentésére, a szívbetegségek megelőzésére is, állítja a Maryland Egyetem Orvosi Központja. Amikor azonban útifűmaghéjat fogyasztunk, akkor nagyon sok folyadékot kell inni, hogy megelőzzük a fulladást vagy az emésztőrendszer egyes elzáródásait. Kiszáradáshoz is vezethet, ha az útifűmaghéjhoz nem iszunk elegendő folyadékot.

 

A HASMENÉS KEZELÉSÉRE
Nagyszerűen lehet használni az emésztés rendbetételére, a hasmenés vagy a székrekedés kezelésére, illetve a bélműködés javítására. Az útifűmaghéjat legyakrabban a székrkeedés kezelésére használják, gélt képez az emésztés során, ami növelheti a széklet térfogatát és viszkózusságát, illetve felszívja a felesleges nedvességet, így a hasmenést is csökkenti.

 

ÁLTALÁBAN ALKALMAZOTT ADAG
A pontos adag mindig attól függ, hogy ki mire szeretné használni az útifá maghéjat. Az University of Pittsburgh Medical Center a tipikus felnőtt adagot 3-6 gramm közé teszi, amit naponta 2-3 adagra elosztva kell elfogyasztani. A gyerekeknél ennek az adagnak a fele javasolt. De nagyon fontos megkérdezni a gyerekorvosunkat, mielőtt a kicsiknek útifűmaghéjat adnánk.

 

ADAG A MAGAS KOLESZTERINSZINT ESETÉBEN
Nyolc tanulmány vizsgálta a útifűmaghéj hatékonyságát a koleszterinszinte és úgy találták, hogy ebben az esetben napi 10,2 gramm már hatékonyan csökkentette az LDL vagy rossz koleszterinszintet, ha az útifámaghéj fogyasztása alacsony zsírtartalmú diétával párosult. Egy másik tanulmány 3 és 20,4 gramm közé tette a megfelelő mennyiséget. A hatás egyenes arányban volt a dózis nagyságával.

 

EGYÉB FELTÉTELEK ESETÉBEN
A University of Michigan Health System arrólszámol be, hogy a kutatás és az orvosok a következő napi adagokat határozták meg:

székrekedés esetében 5 g útifűmafghéj szükségeltetik naponta 1-2 alkalommal;
diverticulosis esetében 7 g; irritábilis bél szindróma során 3,25 g naponta háromszor;
cukorbetegség esetében 5,1 g naponta háromszor;
hasmenés 9-30 g; aranyér 7 g naponta háromszor; magas triglicerid 15 g.

 

Útifűmaghéj-kúra

A rostbevitel növelését olyan táplálékkiegészítők is segíthetik, mint a 85%-os rosttartalommal bíró útifűmaghéj. Az egynyári bolhamag útifű - latinul Plantago afra, plantago ovata - nevű növény maghéjának őrleménye jelentős mértében hozzájárul az emésztési folyamatok gyorsításához, segít megszabadulni a salakanyagoktól, valamint beindítja a fogyást - még jelentős túlsúly esetén is.

Reggel és este egy pohárral

A gyógynövényboltokban kapható útifűmaghéjból egy evőkanálnyit érdemes elkeverni két deci vízben, gyümölcslében vagy teában - tejben azonban nem duzzad meg. Reggel és este 20-30 perccel étkezés előtt javasolt egy-egy pohárral meginnod belőle.

Arra ügyelj, hogy amint felkeverted a pohárban az őrleményt, minél gyorsabban el kell fogyasztanod, mert az útifűmaghéj magas rosttartalma miatt gyorsan megszívja magát, és zselés állagú lesz.

Két-három hetes kúra

Ennek köszönhetően a bélfalra tapadt salakanyagokat hatékonyan eltávolítja, segíti a bél perisztaltikus mozgását - azáltal, hogy az akár tízszeresére nőtt maghéj nyomást gyakorolt a bélfalra -, ráadásul megnyugtatja a nyálkahártyát is, ám nem szerencsés, ha a zselésedés már a gyomorba kerülés előtt megtörténik.


ceremóniamester forrása

 

 

Még ez is érdekelhet - a Ceremóniamester ajánlja

Válogatás az esküvői ruhák blogból

Legújabb álom esküvői ruhák, trendek 267 - Ceremóniamester ajánlja

Ha álmaid esküvői ruháját keresed, akkor jó helyen jársz, mert a Szablya Ákos ceremóniamester, a Te ceremóniamester -ed hetente újabb és újabb neves tervezőtől mutat Neked szépséges esküvői ruhakölteményeket. Most épp, Berta új esküvői ruháit nézheted végig. 

Legújabb álom esküvői ruhák, trendek 213 - Ceremóniamester ajánlja

Álmaid esküvői ruháját keresed? Jó helyen jársz, mert a Szablya Ákos ceremóniamester, a Te ceremóniamester -ed hetente többször is újabb és újabb neves tervezőtől mutat Neked szépséges esküvői ruhakölteményeket.

Legújabb álom esküvői ruhák, trendek 274 - Ceremóniamester ajánlja

Ha álmaid esküvői ruháját keresed, akkor jó helyen jársz, mert a Szablya Ákos ceremóniamester, a Te ceremóniamester -ed hetente újabb és újabb neves tervezőtől mutat Neked szépséges esküvői ruhakölteményeket. Most épp, New York-ból jelentkezünk és a Berta új NY esküvői ruha sorozatát (I. rész) nézheted végig. 
Vissza a esküvői ruhák blog bejegyzésekhez

Amennyiben nemcsak az esküvői ruhák érdekelnek, hanem esküvőre ceremóniamestert is keresel, akkor kérlek nézd meg a weboldalam ahol mindent infót megtalálsz rólam, referenciáimról vagy akár a tanítványaimról.

ceremoniamestered.hu