Szereted a klasszikus zenét!?? Sajnos a modern világunkban egyre kevesebbek kedvence a "komoly" zene. Pedig - ha másért nem is - legalább műveltséged csiszolandó most remek alkalom adódik, hogy belefülelj egy igazi zeneóriás műveibe! ;)
Most épp egy szuper programot ajánl a ceremóniamester -ed Neked május 5. - 8. között!
Vannak zeneszerzők, akik rengeteget utaztak - mint Mozart, vagy Liszt -, de Beethoven nem tartozott közéjük. Bonnban született, majd huszonegy évesen Bécsbe költözött, hogy Haydntól tanuljon, és Waldstein gróf elhíresült szavaival "átvegye Mozart lelkét Haydn kezéből".
Haláláig ritkán és csak rövid időre hagyta el a császárvárost. Nem járt a korszak európai nagyvárosaiban, Itáliában, Párizsban, vagy Londonban, de még a német Berlinben sem. Magyarországhoz azonban gyöngéd szálak fűzték. Közismert a Brunszvik-családhoz fűződő bensőséges kapcsolata, ennek emlékét máig ápolják Martonvásáron. De megfordult Pozsonyban és többször járt Budán is. József nádor és Alekszandra Pavlovna orosz cárkisasszony egybekelésének és Budára érkezésének alkalmából több hónapig tartó ünnepségsorozatot tartottak a királyi várban.
Ennek keretében 1800. május 7-én, egy hónappal első szimfóniájának bécsi bemutatóját követően, Ludwig van Beethoven a Várszínházban adott kamarahangversenyt. (Néhány hónappal később az idős Haydn maga vezényelte Teremtés c. oratóriumát Budán, olyan nagy sikerrel, hogy az akkori németajkú polgárság az egyik budai utat Schöpfung Gassénak nevezte el. Ennek korabeli fordítása az Alkotás út.) Mindezek ismertek a zenetörténettel foglalkozók számára, ám a nagyközönség keveset tud róla. Ezért döntött úgy a Budavári Önkormányzat a budavári fellépés 200. évfordulóján, hogy helyreállítja a háborúban elpusztult emléktáblát a Várszínház falán és minden évben azon a helyen és napon emlékhangversennyel idézi fel Beethoven géniuszának emlékét.
2010 óta már több helyszínen és a zenei műfajok sokaságával erősödött a budavári "Beethoven-kultusz", és ez folytatódik idén is: az első estén lesz egy régi zenei előadás, amelyen egy most debütáló Graf fortepiano kópiát a világhírű - és nemrégiben Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett ? Malcolm Bilson szólaltat meg először. A második koncerten az Orfeo Kamarazenekar Berecz Mihály kiváló fiatal zongoraművésszel játszik, az idei emlékhangversenyre pedig Vásáry Tamást kértük fel, aki nemcsak a legnépszerűbb szonátákat játssza majd, hanem arról is mesél, hogy mit üzen Beethoven "a zenén túl".
A fesztivál tartogat meglepetéseket is!
Hiszen a Hagyományok Házában derül fény arra, hogy milyen zenei világ hatott Beethovenre a magyar vidéket járva, ha pedig valaki ellátogat a Várkert Bazárba, egy olyan improvizációs est részese lehet, amit még Beethoven sem hinne el.
Pál István „Szalonna” és bandája kísérletet tesz, hogy rekonstruálja: milyen népzenét és cigányzenét hallhatott Beethoven, amikor a Budára tartó útja során betért egy-egy fogadóba. A koncerten, megidézvén a kor falusi és városi muzsikáját a nemzeti romantikától egészen a verbunkosig különböző stílusokkal találkozhat majd a hallgató. Pál István „Szalonna” az előadás kapcsán elárulta: meghívta Radics Ferencet a Magyar Állami Népi Együttes cigányzenekarának prímását, hiszen, mint mondja, a cigányzenészek kezén csodálatos módon maradt meg a verbunkos stílus, aminek most a közönség is tanúja lehet. Hogy Beethoven zenéje mennyire vállal közösséget a népzenével a koncert egyik fénypontja bizonyítja majd. Erdély bizonyos falvaiban, például Szászcsáváson és Magyarpéterlakán, fennmaradt egy nóta, amit Beethovennek hívnak. A mű hallatán tapasztalhatjuk meg, hogy kéz a kézben járnak klasszikus zene és folklór.
A bornírt hangulatú fogadók és kocsmák zenei világától ugyanúgy nem áll távol a zenei tréfa és improvizáció, ahogy Beethoven korának klasszikus zenei élete is a muzsikusok a virtuóz magamutogatásától volt hangos. Természetes volt, hogy egy előadónak improvizálnia is tudnia kellett, ha meg akarta őrizni becsületét a kortársai előtt. A hangszeres tudás kidomborítására a versenyművek tűntek a legalkalmasabbnak. Az egyes virtuóz művek tételeihez komponált kadenciák pontosan arra valók, hogy az előadó megmutassa improvizációs és virtuóz képességeit. Maga Beethoven is írt, és játszott is kadenciákat a kortársai, vagy éppen haragosai elkápráztatására. A kadenciák különlegessége abban rejlik, hogy bár előfordul, hogy a zeneszerző pontos utasításokat ad a szólistának, mégis sokkal jellemzőbb, hogy a hangszeres a saját elképzelései és érzései alapján, szabadon játszik a tételhez illő dallamokat.
A Beethoven Budán fesztivál ezt a hagyományt kívánta feléleszteni, amikor első ízben írt ki kadenciaversenyt, kadenciák megírására Beethoven művek alapján, a fiatal magyar tehetségek számára. A zongoristák tehetségéről május 6-án este a Várkert Bazárban győződhet meg a közönség, ahol Balázs János, Lajkó Félix, Ferenczi György és Balogh Kálmán improvizálnak, május 8-án pedig az MTA Dísztermében a kadenciaverseny győzteseit és a nyertes alkotások lesznek hallhatók.
2016. május 5. - 2016. május 8.
Amennyiben nemcsak az esküvői ruhák érdekelnek, hanem esküvőre ceremóniamestert is keresel, akkor kérlek nézd meg a weboldalam ahol mindent infót megtalálsz rólam, referenciáimról vagy akár a tanítványaimról.
ceremoniamestered.hu