Csütörtökön hajnali 2 óra tájt érdemes lesz nézni az eget, ugyanis a Lyridák meteorraj ekkor közelíti meg a Földet olyan szinten, hogy a csillaghullás a világ minden táján szabad szemmel látható lesz. A ceremóniamester (-ed) tuti fentmarad! :) A jelenség nagyjából egy nap alatt zajlik le április 22-23 között. A Lyridák meteorrajnak már 2600 évvel ezelőtt dokumentálták a létezését.
A jelenséget 1835-ben jegyezte fel először egy francia csillagász, Dominique Arago. Az üstökös keringési ideje 415 év, pályahajlása pedig 80 fokos. Ez az oka annak, hogy ritkán figyelhető meg ez a csodás jelenség, éppen ezért érdemes figyelni az eget!
A Lyridák első említése valószínűleg a Krisztus előtti hetedik századra datálható, nevét a hullócsillagok látszólagos kiindulási pontjáról kapta, ami a Lyra (Lant) csillagkép. A hullócsillagok forrása a Thatcher-üstökös, mely durván 415 évenként kerüli meg a napot - írta az earthsky.org. A kométa utoljára 1861-ben járt a Naprendszer belső régióiban, következő látogatása 2276-ra tehető. Maga után azonban törmelékfelhőt hagyott, ezen halad át minden év áprilisában a Föld, a maradványok a légkörbe érve felizzanak, majd elporladnak, mi pedig örülünk, mert hullócsillagot látunk.
Az earthsky.org cikke szerint a meteorraj aktivitása április 16-25 közé tehető, idei csúcsa, amikor is a legtöbb hullócsillagot láthatjuk, április 22-ről 23-ra virradóra esik. A szakemberek szerint az egy óra alatt megfigyelhető hullócsillagok száma nagy valószínűséggel 10 és 20 között lesz. Ez persze változhat, 1982-ben például egy óra alatt száz felvillanást figyeltek meg amerikai csillagászok.
Amennyiben nemcsak az esküvői ruhák érdekelnek, hanem esküvőre ceremóniamestert is keresel, akkor kérlek nézd meg a weboldalam ahol mindent infót megtalálsz rólam, referenciáimról vagy akár a tanítványaimról.
ceremoniamestered.hu