Megjelent a macOS Sierra! Te frissítesz!??? Én, a ceremóniamester -ed biztos várok a .3 verzióig, de amennyire az új operációs rendszerek nem tetszettek az utóbbi években, így lehet, hogy a Sierra is kimarad.....
Kilenc béta és három GM verziót követően az Apple a korábbi bejelentés alapján mindenki számára elérhetővé tette az OS X új verzióját, aminek mostantól a neve macOS.
Azonban ajánlott átolvasnod, hogy mikre is érdemes figyelni az új rendszer kapcsán : Mac-es biztonsági tanácsok frissítés előtt! - ceremóniamester ajánlja !
Az Apple 15 év után hagyott fel az OS X név használatával, és érthető okokból az aktuális trendekhez igazította az asztali operációs rendszer nevét is. Innentől tehát az iOS, watchOS és tvOS mellett már hivatalosan is macOS-ről fogunk beszélni. A névváltozáson kívül azonban sok új dolgot is hozott magával a rendszer, ezeket fogjuk most röviden összefoglalni.
A macOS Sierra egyik legnagyobb újdonsága a Siri. Működés szempontjából hasonlít az iOS-ben megismertekre: a dock vagy a menüben Siri ikonjára kattintva máris utasításokat adhatunk neki naptári bejegyzések rögzítésére, üzenetek komponálására, alkalmazások megnyitására, de akár sportstatisztikák lekérésére is.
Amiben mégis többet tud az iOS-es társánál, az a keresés. Siri képes keresni a fájljaink között, a találati eredményeket pedig el is menti az értesítési központba.
Mostantól a Mac képes lesz feloldani a zárolást az Apple Watch segítségével. Ehhez először az Apple ID-nk esetén be kell kapcsoljuk a kétlépéses azonosítást, ha eddig nem tettük volna meg.
Ha ez mind megvan, akkor egyszerűen csak menjünk a Mac beállításai között a Biztonság és adatvédelem menüpontba, ahol először oldjuk fel a módosítások zárolását a bal alsó sarokban a lakatra kattintva és a jelszavunkat megadva, majd tegyük be a pipát A Mac feloldásának engedélyezése az Ön Apple Watchának opció elé:
Ezután ha felnyitjuk a hordozható Mac-ünk kijelzőjét, a rendszer automatikusan képes belépni, mintegy helyettünk beírva a felhasználói fiókunk jelszavát:
A vágólap univerzálissá nőtte ki magát: mostantól ha az egyik készüléken másolunk ki valamit, akkor azt a többi készülékünkön már be is tudjuk majd illeszteni mindenféle átküldözgetés nélkül is.
A funkció működéséhez ugyanazzal az Apple ID-val kell legyünk belépve az iCloud menüpontban az összes készülék esetén, amin ezt használni szeretnénk.
Az iCloud esetén az Apple igyekszik könnyebbé tenni a fájlok menedzselését, ezért elsőként lehetővé teszi a dokumentumok szinkronizálását és megtekintését több eszközön, akár egy iPhone és PC között is. Ezzel lehetőségünk nyílik az asztalunk és a dokumentumok mappa tartalmát elérni a
Ami viszont sokkal izgalmasabb, az az iCloud automatikus helyfelszabadítási funkciója. A macOS Sierra-val együttműködve az iCloud képes a régi fájljainkat automatikusan törölni a Mac-ről, a felhős párját továbbra is meghagyva, ha szükség volna rá mégis a jövőben. Ez jó hír lehet azoknak a felhasználóknak, akik a 128GB SSD-vel szerelt MacBook modellek valamelyikét használják.
Ahogyan az iOS 10-ben, úgy a macOS Sierra esetén is újdonságokkal bővült az Üzenetek app.
A Sierra-ban lehetőségünk nyílik nagyobb méretű emojik használatára, azok odabiggyesztésére az üzeneteink végére, valamint a különböző linkek és videók alkalmazáson belüli, azonnali megtekintésére, lejátszására.
A Safari egy kisebb frissítés következményeként immár lehetővé teszi a fizetést az Apple Pay használatával az interneten, egészen addig, amíg azonosítás céljából az iPhone a Mac közelében tartózkodik.
Ez ugyebár számunkra sajnos továbbra sem lényeges, mert a közeljövőben a jelek szerint nem is igazán várható, hogy hazánkban is elindítja az Apple a saját fizetési módját. Alternatívák azonban addig is vannak, amikről írtunk is már korábban.
Az iPhoto és az Aperture helyett az Apple az új Fotók app használatára akarja átszoktatni a felhasználókat, ami – lássuk be – sok esetben nem igazán opció.
Ettől függetlenül természetesen a Fotók is kapott némi vérfrissítést, aminek köszönhetően könnyebbé vált a fotókon lévő személyek és helyek keresése.
Biztos sokszor volt már olyan, hogy valami internetes videómegosztón néztünk épp valamit, viszont közben böngésztünk volna tovább. A kép a képben funkcióval a Safariban lejátszott videókat tehetjük ki külön “ablakba”, amelyet átméretezhetünk, és a képernyő négy sarkába húzva helyezhetjük el a megfelelő helyen.
A legtöbb esetben erre külön kis ikon van a videómegosztók lejátszásvezérlői között, de ha nincs, akkor a videóra “jobbklikkelve” érhetjük el ezt az opciót. YouTube esetén a HTML5 lejátszóban a második jobbklikkre jön elő ez a menüpont:
A macOS Sierra az alábbi Mac-ekre telepíthető hivatalosan:
Ezek a funkciók az alábbi Mac-modelleken használhatók:
Szélessávú internetkapcsolat és (beépített vagy külső) mikrofon szükséges.
Az alábbi Mac-modelleken használható:
Összességében tehát a macOS Sierra egy kevésbé látványos, de annál inkább hasznosabb frissítés lett, ami mindenki számára ingyenesen letölthető a Mac App Store-ból.
Akik PPTP VPN-t használnak, ne frissítsenek a Sierrára, mert az már nem támogatja ezt a nem kellően biztonságos VPN típust.
Amennyiben nemcsak az esküvői ruhák érdekelnek, hanem esküvőre ceremóniamestert is keresel, akkor kérlek nézd meg a weboldalam ahol mindent infót megtalálsz rólam, referenciáimról vagy akár a tanítványaimról.
ceremoniamestered.hu