Megjelent az új macOS Catalina - Ceremóniamester ajánlja

Ceremóniamester blog

Az Apple végre kiadta a macOS következő változatát, a 10.15-öt, aminek a macOS Catalina nevet adta.

Az új asztali operációs rendszer több újdonságot is hoz, beleértve az új média- és iPad alkalmazásokat is, illetve már nem támogatja a 32 bites alkalmazásokat. Vágjunk is bele, hogy mi minden változott!

 

Ellenőrizd, vannak-e 32 bites alkalmazásaid!

Az Apple még a tavalyi WWDC-n jelentette be, hogy a macOS 10.14 Mojave az utolsó olyan macOS-verzió, amin még futnak majd a 32 bites alkalmazások. Ha tehát ilyen alkalmazásokat használunk, azok mindaddig nem fognak működni a macOS Catalina telepítése után, ameddig a fejlesztőjük ki nem ad hozzájuk egy új verziót, ami már 64 bites.

A jelenleg használt alkalmazásaink esetén az alábbi cikkünkben leírtak alapján lehet ellenőrizni, hogy melyek azok, amelyek 32 bitesek: Így nézheted meg, hogy mely alkalmazásaid nem működnek majd macOS Catalina alatt.

Ezt mindenképpen ellenőrizzük még a macOS Catalina telepítése előtt!

iTunes – feldarabolva

Az iTunes 2001-es bemutatása óta minden évben új funkciókkal bővült: CD írási lehetőség, iTunes Store, Podcastok, videók, iPodok és iOS eszközök szinkronizációja, iCloud zenekönyvtár, Apple Music – és a listát reggelig lehetne még folytatni. Épp ezért döntött úgy az Apple, hogy ennek idén végetvetnek és feldarabolják az alkalmazást.

A régi iTunes alapjaira felhúztak egy új natív Zene appot, nulláról készítettek egyet az Apple TV-nek, valamint portolták iOS-ről a Podcastokat. Utóbbi mikéntjére még visszatérek.

A Zene alkalmazás tökéletes hely az Apple Music könyvtárad menedzselésére és az Apple TV alkalmazás sokkal gazdagabb Apple TV+ előfizetéssel. Egyedül az új Podcastok alkalmazás nem reklámoz egy Apple szolgáltatást.

Az egykori iTunes-ból az iPodok és iOS eszközök szinkronizációja pedig a macOS Finder oldalsávjába került, ezzel tovább csökkentve a médiaalkalmazások terheit.

Project Catalyst

Aki az elmúlt két évben figyelemmel követte a macOS pletykákat, bizonyára találkozott a Project Marzipan kifejezéssel. Ezt keresztelte át az Apple Project Catalyst-re.

A névnél persze sokkal fontosabb, hogy mit tesz lehetővé: a Project Catalyst segítségével a fejlesztők a már meglévő iPad alkalmazásaikat sokkal kevesebb fáradtsággal átemelhetik macOS-re, mint eddig. Ezt a módszert használta az Apple az új Podcastok alkalmazás elkészítéséhez is.

Ennek eredményeképp rengeteg új alkalmazás fog érkezni a macOS-re idén ősszel, ilyen például a WWDC-s keynote-on is külön megemlített Twitter, ami már egy jó ideje nem rendelkezik saját, natív Mac-es klienssel, csak webes eléréssel (vagy ott van alternatívaként a Tweetbot), de most vissza fog térni a platformra ennek köszönhetően.

Már macOS Mojave alatt is találkozhattunk ilyen alkalmazásokkal, ugyanis az Apple News, a Hangjegyzetek, az Otthon és a Részvények is a Project Catalyst-tel készült.

Frissített alkalmazások

Az Apple hasznos újdonságokkal vértezte fel a legnépszerűbb, beépített macOS alkalmazásokat.

A Fotók az iOS-es testvéréhez hasonlóan bővült egy frissített Fotók füllel, ami kiemeli legjobb fotóinkat évi/havi/napi nézetben.

A Jegyzetekhez szintén az iOS-es verzióból emeltek át funkcionalitást, ugyanis ahhoz hasonlóan egy új galéria nézettel bővült. Természetesen az Emlékeztetők alkalmazás is ugyanúgy megkapta az iOS 13-as, frissített felületet.

A Safari kezdőoldala még okosabb lett a Catalina alatt. A könyvjelzőink, az olvasási listánk, az iCloud füleink és az Üzenetekben kapott linkjeink alapján megpróbálja majd kitalálni, hogy milyen oldalt szeretnénk megnyitni legközelebb.

Sidecar – iPad külső kijelzőként

A Sidecar egy olyan új funkció a macOS Catalina esetén, ami lehetővé teszi, hogy egy iPadet külső kijelzőként és rajztáblaként használjunk a Mac-kel.

Bármely alkalmazásból áthúzhatunk palettákat vagy ablakokat iPadre, akár vezeték nélkül is, a támogatott alkalmazásokban pedig még az Apple Pencil előnyeit is kiélvezhetjük.

Ráadásul a Sidecar még a fontos billentyűket is odateszi a kijelző szélére, valamint a Touch Bart az aljára, hogy rajzolás közben egyszerűbben érjük el őket.

A támogatott alkalmazások közt az Affinity Photo, az Adobe Illustrator, a Cinema 4D, a Maya és a ZBrush mellett az Apple beépített annotáló rendszere is szerepel, így például egyszerűen rajzolhatunk az iPad kijelzőjén egy, a Mac-en lévő PDF-re.

Képernyőidő

Az iPhone egy ideje már szól, hogy átlagosan napi hány órát töltünk egy adott alkalmazásban. Ezt a funkciót az Apple most átemelte a macOS-be is, hogy itt is nyomon tudjuk követni, mit csinálunk produktivitás helyett.

A Képernyőidő természetesen nem csak arra használható, hogy bűntudatunk legyen egy játék miatt, hanem korlátozások beállítására is alkalmas. Így a szülők beállíthatják, hogy gyerekeik meddig és milyen alkalmazásokat használhatnak, vagy ha még nincs gyerekünk, akkor saját magunknak is állíthatunk be időlimiteket.

Jobb adatvédelem és biztonság

Az Apple minden évben tesz azért, hogy eszközeik biztonságosabbak legyenek és jobban védjék a felhasználóik adatait. Idén sincs ez másképp a macOS Catalina-val.

Három újdonságot emelt ki az Apple idén:

  • a T2-es chippel felszerelt gépeken megjelenik az aktiválási zár, ami jelentősen rontja majd a tolvajok kedvét (bár a firmware jelszó eddig is ott volt opcióként)
  • az operációs rendszer egy külön partícióra kerül, mely alapértelmezésben csak olvasható
  • az alkalmazásoknak külön engedélyt kell adni, mielőtt a Dokumentumok, Íróasztal vagy iCloud Drive mappák tartalmához férhetnek

Keresés

Az Apple egybeolvasztotta az iPhone keresése és a Barátok alkalmazást iOS-ről és elhozta a Mac-re. Ez lett a “Find My” vagy magyar nevén Lokátor alkalmazás. Egy alkalmazásban láthatjuk, hogy hol vannak épp barátaink és Apple eszközeinket is nyomon követhetjük.

Ráadásul a macOS Catalina-val felszerelt Mac-ek akkor is megjelennek majd a térképen, ha épp offline állapotban vannak, mert kommunikálhatnak a közelükben lévő más Apple eszközökkel, hogy azok eljuttassák hozzánk a helyadatokat.

Kiterjesztett Apple Watch azonosítás

A macOS Mojave esetén az Apple Watch csak a felhasználói jelszó helyettesítésére szolgál a lezárt képernyőn.

Ezt az Apple továbbviszi és a macOS Catalina alatt az Apple Watch minden olyan helyen azonosításra szolgálhat, ahol egyébként a Touch ID-t használhatjuk az újabb MacBook Pro és MacBook Air gépeken.

Hangvezérlés

Az Apple még az iPhone OS 3-mal mutatta be a Hangvezérlést, de az feledésbe merült Siri bemutatása után és ki is került a rendszerből idővel.

 

 

 

Az Apple most feltámasztotta a funkciót, hogy ezzel segítse a mozgáskorlátozott felhasználókat. Ahogy a videóból is látszik, egyszerű hangparancsokkal irányítható az iOS és a macOS teljes felhasználói felülete.

Egyéb kisegítő lehetőségek

A Hangvezérlés mellett az Apple egyéb hasznos újdonságokkal készült a speciális igényű felhasználóknak.

A macOS Catalina alatt lehetővé vált, hogy csak egy kijelző tartalmát nagyítsuk fel az összes helyett. Ez hasznos lehet mindennapi munkához és prezentációkhoz is.

A másik nagy újdonság a kisegítő lehetőségek közt pedig a lebegő szöveg, melynek segítségével elég lenyomni a ⌃ (control) billentyűt egy mondat felett és a rendszer azt felnagyítja, hogy könnyebben el tudjuk olvasni. Ez a nagyított szöveg teljesen testreszabható, beleértve a betűtípust és a színeket is.

Egyéb újdonságok

Az Apple oldalán egy részletes listán megnézhetjük, hogy még milyen változásokat hozott még a macOS Catalina.

Rengeteg apróbb érdekesség van még a rendszerben, kezdve a kép a képben funkció QuickTime-ban való megjelenésétől egészen az új kapcsolati jelzőkig a Kontaktok alkalmazásban.

Kompatibilitás

A macOS Catalina az alábbi gépekre telepíthető:

A hivatalos verzió buildje 19A583.

Ceremóniamester forrása

Még ez is érdekelhet - a Ceremóniamester ajánlja

Válogatás az esküvői ruhák blogból

Legújabb álom esküvői ruhák, trendek 275 - Ceremóniamester ajánlja

Ha álmaid esküvői ruháját keresed, akkor jó helyen jársz, mert a Szablya Ákos ceremóniamester, a Te ceremóniamester -ed hetente újabb és újabb neves tervezőtől mutat Neked szépséges esküvői ruhakölteményeket. Most épp, New York-ból jelentkezünk és a Berta új NY esküvői ruha sorozatát (II. rész) nézheted végig. 

Divatbemutatókról ollózva 36 -Ceremóniamester ajánlja

Szablya Ákos ceremóniamester , a Te ceremóniamestered egy új sorozatot indít Neked Divatbemutatókról ollózva címmel. A legnagyobb divatházaktól kezdve a legextrémebb ruhákig mindent fogsz látni ebben a csokorban. Remélem inspiráló, de az biztos hogy amulatba ejtő lesz majd. :)   

Legújabb álom esküvői ruhák, trendek 271 - Ceremóniamester ajánlja

Ha álmaid esküvői ruháját keresed, akkor jó helyen jársz, mert a Szablya Ákos ceremóniamester, a Te ceremóniamester -ed hetente újabb és újabb neves tervezőtől mutat Neked szépséges esküvői ruhakölteményeket. Most épp, Ladybird új esküvői ruháit nézheted végig.   
Vissza a esküvői ruhák blog bejegyzésekhez

Amennyiben nemcsak az esküvői ruhák érdekelnek, hanem esküvőre ceremóniamestert is keresel, akkor kérlek nézd meg a weboldalam ahol mindent infót megtalálsz rólam, referenciáimról vagy akár a tanítványaimról.

ceremoniamestered.hu